Terveystaloustieteen päivä 7.2.2020


Terveystaloustieteen seura ry. järjestää Helsingissä (Hotelli Presidentti)

perjantaina 7. helmikuuta 2020 Terveystaloustieteen päivän teemalla

 

Terveydenhuollon taloudellinen arvo – Kuinka paljon terveydenhuolto saa maksaa?

 

Terveystaloustieteen päivässä kysytään, mitä terveystaloustieteellinen tutkimus kertoo kustannus-vaikuttavuuden kynnysarvosta ja sen soveltuvuudesta terveydenhuollon priorisointiin. Päivän teemaa alustaa professori Karl Claxton Yorkin yliopistosta Englannista. Keskustelua jatketaan paneelikeskustelussa, missä tarkastellaan lääkkeiden taloudellista arvoa ja kustannus-vaikuttavuutta. Paneeliin osallistuvat Terveydenhuollon palveluvalikoimaneuvoston pääsihteeri Ilona Autti-Rämö, Lääkkeiden hintalautakunnan johtaja Lauri Pelkonen ja Lääketeollisuus ry:n toimitusjohtaja Sanna Lauslahti. Lisäksi Terveystaloustieteen päivässä esitellään tuttuun tapaan uusinta suomalaista terveystaloustieteellistä tutkimusta.


Suomessa terveydenhuollon palveluvalikoimaan kuuluvat lääketieteellisesti perustellut sairauksien ennaltaehkäisy, sairauksien toteamiseksi tehtävät tutkimukset sekä taudinmääritys, hoito ja kuntoutus. Palveluvalikoimaan eivät kuulu toimenpiteet, kuntoutus tai hoidot, joiden vaikuttavuus on vähäinen ja kustannukset ovat kohtuuttomat saavutettavissa olevaan terveyshyötyyn ja hoidolliseen arvoon nähden. Joissakin maissa, kuten Iso-Britanniassa, on käytössä vähintään viitteellinen kynnysarvo tuotetun terveyshyödyn hinnalle. Kynnysarvon avulla pyritään tehostamaan terveydenhuollon palvelujärjestelmää, hillitsemään kustannusten kasvua ja priorisoimaan kustannus-vaikuttavia hoitoja. Pitäisikö myös Suomessa soveltaa kustannus-vaikuttavuuden kynnysarvoa valittaessa terveydenhuollon palveluvalikoimaan kuuluvia hoitoja ja palveluja?


 Tilaisuus on tarkoitettu kaikille terveystaloustieteestä kiinnostuneille.


Terveystaloustieteen päivän ilmoittautumismaksu on 180€ 17.1.2020 asti (hinta 90 € Terveystaloustieteen Seuran jäsenille ja opiskelijoille). 18.1.2020 alkaen rekisteröitymisen hinta on 220€.


Ilmoittautuminen tästä linkistä (avautuu uuteen ikkunaan)

 

Lämpimästi tervetuloa Terveystaloustieteen päivään 2020!


Ohjelma


08:00 - 09:00 Ilmoittautuminen Hotelli Presidentin aulassa (Eteläinen Rautatiekatu 4)

 

09:00 - 09:15  Tilaisuuden avaus ja johdatus teemaan

                        Terveystaloustieteen Seuran puheenjohtaja, professori Ismo Linnosmaa


09:15 - 10:00    Professori Karl Claxton (University of York, UK) 

       

10:00 - 10:15    Kysymyksiä ja keskustelua


10:15 - 10:45    Kahvitauko


10:45 - 11:45     Paneelikeskustelu:

                          Lääkkeiden taloudellinen arvo ja kustannus-vaikuttavuus

                          Lauri Pelkonen, HILA

                          Ilona Autti-Rämö, PALKO

                          Sanna Lauslahti, Lääketeollisuus ry.


11:45 - 13:15     Lounas 


13:15 - 16:15    Iltapäivän abstraktisessiot (tarkentuu)


16:15 -               Loppusanat ja cocktail-tilaisuus


Tarkennettu ohjelma julkaistaan Seuran sivulla lähempänä tilaisuuden ajankohtaa.

                        

YHTEYSTIEDOT
Osoite | Adress | Address
Terveystaloustieteen Seura ry
Hälsoekonomiska Samfundet rf
Finnish Society for Health Economics
c/o Ismo Linnosmaa

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos

PL30, 00271 Helsinki


Yhteyshenkilö | Kontaktperson | Contact person
Sihteeri | Sekretarare | Secretary
Tuuli Suomela, sihteeri[at]ttts.fi